Stame.cz

Online magazín

Trestní stíhání za prohlížení textových zpráv manžela nebo manželky

.

Jak se zdá, mobilní telefony nejsou jen pouhou hračkou, nebo komunikačním prostředkem, se kterým je možno nakládat, jak se každému zlíbí.
Mobilní telefon je věc, výrobek pro osobní potřebu, a jestliže se jej někdo cizí zmocní bez vědomí a povolení jeho majitele, lze tento čin považovat za krádež. Je to podobné, jako by vám někdo odcizil třeba holicí strojek a neostýchal se s ním denně strhávat svůj vous.
S mobilními telefony to však není tak jednoznačné, jako třeba u jmenovaného přístroje na holení. Jestliže vám totiž telefon někdo třeba vědomě zapůjčí do rukou, abyste z něj odeslali textovou zprávu, nebo zatelefonovali, případně použili nějakou aplikaci, je to v pořádku a v regulích zákona. Jakmile však budete prohledávat a číst textové zprávy jeho vlastníka, můžete se dostat do sporu se zákonem.
oblak a připojení

.

Budou další země následovat Saúdskou Arábii?

Prozatím se to týká sice jen Saúdské Arábie, nicméně není vyloučeno, že se tamní legislativní opatření nerozšíří i do Evropy. V saúdskoarabském Rijádu bylo rozhodnuto, že v případě, že se prokáže sledování toku SMS zpráv manžela nebo manželky, obviněný může být odsouzený k trestu odnětí svobody dokonce až na 12 měsíců a k poměrně vysoké pokutě.
Islám obecně nařizuje, že jestliže požádá manželka o rozvod, měla by soudu nabídnout důkaz buď ohledně domácího násilí, nebo nevěry, a tu lze často efektivně prokázat skrze mobilní telefon. Nový zákon se nyní nazývá „zákon na potlačování kyberkriminality“, a doslova stanoví, že bude trestně stíhána každá osoba, která prostřednictvím informační sítě z mobilního telefonu nebo z počítače bude odchytávat data a pracovat s nimi bez povolení jeho majitele. Porušení zákona se bude trestat zmíněným trestem odnětí svobody a pokutou ve výši zhruba 2,7 milionu korun (půl milionu rijálů).
společná komunikace
V Saúdské Arábii se k tomuto kroku uchýlili z důvodu nárůstu trestných činů a přestupků vůči zákonu ve smyslu vydírání, pomluv, zpronevěry, a pochopitelně také kontroly a zneužívání osobních údajů a zasahování do soukromí.

Trestní stíhání za prohlížení textových zpráv manžela nebo manželky
4 (80%)7
.