Stame.cz

Online magazín

Nejsou jen obyčejnými mazlíčky

Když máte jakéhokoli mazlíčka, máte větší šanci na přežití, když vás přepadne nemoc. Člověk má důvod se uzdravit, ví, že doma na něho „člen rodiny“ čeká.
Díky psu pravděpodobně žijeme zdravěji. Chodíme s ním na procházky, hrajeme si s ním a jíme zdravěji než člověk, který žádné zvíře nemá a volný čas tráví sezením na gauči.
rodinka zlatých retrívrů
Cestujeme s nimi, vybíráme si hotely, kde můžeme mít s sebou svého miláčka, ale to pouze za předpokladu, že cestuje rád. Je to s nimi jako s lidmi. Někteří špatně snášejí natřásání, zatáčky a můžou se pozvracet, stejně jako člověk trpící kinetózou.
Neradi se od něj odlučujeme byť jen na pár hodin. Když máme po návratu z práce domluvenou návštěvu, nechceme ho nechávat zase o samotě. I když nám může srdce utrhnout jeho smutný pohled při zavírání dveří, musíme respektovat přání, pokud si hostitel nepřeje, abychom ho přivedli s sebou.
Často se stává, že si ani neuvědomujeme, jak moc za svého miláčka utrácíme. Chceme pro něj to nejlepší jídlo, pěkný obojek, oblečení do špatného počasí, navštěvujeme psí kadeřníky, samozřejmě veterináře, kdy je vodíme na pravidelné prohlídky a při výskytu nemoci neváháme utratit i několik tisíc za léčbu.
Podle výzkumu člověk, který se v zaměstnání stresuje, po příchodu domů, kde na něj čeká čtyřnohý přítel, všechno hodí za hlavu a věnuje se naplno svému zvířeti. Dokonce dochází ke snížení krevního tlaku.
V průběhu výzkumu byli psi pohromadě s dětmi. Ty byly celkově klidnější, měly nižší srdeční rytmus a nižší krevní tlak.
Senioři, kteří mají možnost starat se o zvířátko, nepotřebují tak často lékaře. Udržují se v dobré kondici, dbají o svou životosprávu, protože si ani nechtějí představit, co by se s ním stalo, kdyby museli do nemocnice, nebo ještě něco horšího.
malý pejsek
Při Parkinsonově chorobě může nemocný člověk mít speciálně vycvičeného psa, který mu dokáže pomoci. Při této nemoci dochází k tzv. zmrznutí dolních končetin, kdy nohy nemůžou z místa, ale tělo je dál v pohybu. Tím dochází k pádu. Takto vycvičené zvíře dokáže pomoci vstát, nebo zabránit pádu vyvážením.
Při cukrovce, nebo rakovině dochází v těle k chemickým procesům, které dokáže vycítit.
 
Na Virginské universitě roku 2012 byl proveden pokus, kdy stresovaní zaměstnanci měli možnost mít na pracovišti štěkajícího kamaráda. Zjistilo se, že ti, co měli tuto možnost, byli více v pohodě, než ti, kteří je na pracovišti neměli. Nezáleží na tom, jestli jsou lidé v kontaktu s vlastním zvířetem, nebo cizím, vždy se to pozitivně projevuje na duševní pohodě.
Zvířata na pracovišti usnadňují mezilidskou komunikaci, což introvertům pomáhá s navázáním kontaktů.
Jejich majitelé mají přestávky, kdy je chodí venčit, takže prospívají i sami sobě.
Firmy, které povolují mazlíčky na pracovištích, dávají najevo, že jim záleží na svých zaměstnancích a jejich duševní pohodě.

 

Nejsou jen obyčejnými mazlíčky
4.7 (94%)10